Kanał grawitacyjny w Sopocie

W ramach projektu budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zlokalizowanej w Sopocie przy Al. Niepodległości, na zlecenie Korporacji Budowlanej DORACO w miejscowości Sopot, została wykonana instalacja kanału grawitacyjnego.

niepodległości 01
Lokalizacja instalacji

Instalacja przechodzić miała przez istniejące studnie kanalizacyjne i składała się z trzech odcinków:

  • pierwszy odcinek od studni Sistn do studni S2, kanał z zastosowaniem rur modułowych PP225 o łącznej długości 9,5 metra

  • drugi odcinek od studni S2 do studni S3, kanał z zastosowaniem rur PE Ø160 zgrzewanych, o łącznej długości 21 metrów

  • trzeci odcinek od studni S3 do studni S4, kanał z zastosowaniem rur PE Ø160 zgrzewanych, o łącznej długości 8 metrów

 

niepodległości projekt
Plan sytuacyjny projektu instalacji

Pierwotnie zakładano wykonanie przy pomocy technologii Wiercenia Grawitacyjnego jedynie dwóch pierwszych odcinków, czyli od Sistn do S2 i do S2 do S3. Trzeci odcinek Inwestor planował posadowić przy pomocy innej technologii. Jednak po zapoznaniu się z możliwościami, jakością pracy, czasochłonnością oraz kosztami uznał, że realizację trzeciego odcinka instalacji także powierzy technologii z zastosowaniem Wiertnicy Grawitacyjnej.

Dlaczego w przypadku tego projektu zdecydowano się na technologię Wiercenia Grawitacyjnego? Przede wszystkim instalacja, poprzez początek znajdujący się w studni Sistn, obejmowała obszarem bardzo ruchliwą jezdnię łączącą miasto Sopot i Gdynię. Zastosowanie jakiejkolwiek innej technologii, zarówno wykopowej jak i bezwykopowej, wiązałoby się z zamknięciem ruchu na całej dwupasmowej nitce w kierunku Gdyni oraz jej rozwidleniem prowadzącym do Salonów Samochodowych i pobliskich osiedli.

niepodległości02
Lokalizacja studni istniejących Sistn i S1

Zastosowanie technologii Wierceń Grawitacyjnych umożliwiło kompletnie bezinwazyjnie w istniejącą infrastrukturę, zainstalowanie tego odcinka kanalizacji, poprzez wciąganie odcinka rur PP225 zbudowanego z segmentów Rur Modułowych, ze studni Sistn do studni S1 w której zainstalowano Wiertnicę Grawitacyjną.

niepodległości03
Wiertnica Grawitacyjna zainstalowana w studni S1

Dalsze etapy instalacji przy zastosowaniu innych technologii, wiązałyby się z koniecznością demontażu lub wymiany istniejących studni S2, S3 i S4. To w znaczny sposób utrudniłoby prowadzenie innych prac budowlanych związanych z obiektem oraz znacznie podniosłoby koszt wykonania samej instalacji kanalizacyjnej. Istotnym dla tej budowy była bardzo ograniczona ilość miejsca. Zastosowanie innej technologii bezwykopowej, utrudniłoby lub wręcz uniemożliwiło prowadzenie innych robót na czas instalacji kanału.

niepodległości04
Studnia S2 i S3 w trakcie przeprowadzania kanału pomiędzy nimi

W przypadku tej instalacji wybór technologii bezwykopowej przy zastosowaniu Wiertnicy Grawitacyjnej, był najkorzystniejszy, z punktu widzenia ekonomicznego, a także z innych powodów: redukcji kosztów społecznych wynikających z uciążliwości dla otoczenia prowadzonych prac instalacyjnych, bezinwazyjności dla innych prac budowlanych związanych z obiektem, redukcji emisji spalin oraz szeroko pojętej ekologii.